NMLRA Western National Shoot, March 4-10, 2014

posted May 19, 2010, 5:40 PM by Peter Lucas   [ updated Dec 16, 2013, 8:00 AM ]
   
The National Muzzle Loading Rifle Association's Western National Shoot is held in February or March of each year at the Ben Avery Shooting Center near Phoenix, Arizona.  The event will be held M
arch 4 through 10, 2014

    Shotgun events include both Skeet and Trap.  In addition, this year will again include a MLAIC style clay target event.  The Ben Avery Shooting Center is an excellent shooting facility with nice camping accommodations.  


2013 Results
Trap
101 Western Championship, 50 birds at 16 yards
        50 1st Kim Davis
47 2nd Tom Hart
44 3rd Aaron Hart

102 Flint Championship, 25 birds at 16 yards
        14 1st Estill Ator
104 Handicap, 15 birds at 20 yards
        13 1st Kim Davis
13 2nd Rady Dyer
13 3rd Aaron Hart

108    Originals, 15 birds at 10 yards
        15 1st Clark Sherwood
14 2nd Bill Mapoles
13 3rd Aaron Hart

201 Marge Mongan Women's Championship
        17 1st Sharon Dyer

203 10 Yard Trophy Shoot, 25 birds at 10 yards
        24 1st Kim Davis
24 2nd Peter Lucas
23 3rd Tom Hart

205 14 1st Mert Simmons
11 2nd Ron Parker

206 13 1st Dustin Parker
12 2nd Mert Simmons
207 12 1st Mert Simmons

301 47 1st Kim Davis
46 2nd Clark Sherwood
45 3rd Tom Hart

302 15 1st Tom Hart
15 2nd Kim Davis
14 3rd Clark Sherwood
303 7 1st Estill Ator

304 15 1st Kim Davis
15 2nd Clark Sherwood
15 3rd Tom Hart

305 15 1st Clark Sherwood
14 2nd Tom Anderson
13 3rd Bill Mapoles

306A 24 1st Tom Hart
18 2nd Aaron Hart
18 3rd Rady Dyer

306B 22 1st Bill Bell
22 2nd Tom Hart
22 3rd Aaron Hart

307 10 1st Bob Neher
9 2nd Estill Ator
7 3rd Peter Lucas

401 16 1st Rady Dyer
15 2nd Bill Mapoles
13 3rd Bill Bell

402 10 1st Alan Shourds
10 2nd Peter Lucas
8 3rd Estill Ator

403 18 1st Kim Davis
16 2nd Rady Dyer
16 3rd Bill Bell

Skeet
Men's Championship 1ST Rady Dyer 23 2ND Peter Lucas 22  3RD Kim Davis 19
Doubles Championship 1ST Rady Dyer 21 2ND Kim Davis 19  3RD Bill Bell 16
Lo-Gun Championship 1ST Tom Hart 21 2ND Bill Bell 17 3RD Mark Weger 9
Flint Championship         1ST Alan Shourds 2ND Estill Ator 3RD Bob Neher 7
Wilford Shaw Champ. 1ST Rady Dyer 21 2ND Kim Davis 21 3RD Bill Bell 19
MATCH 8A - Cartridge 1ST Bill Bell 23 2ND Rady Dyer 22 3RD Tom Hart 22
MATCH 8B- Cartridge 1ST Rady Dyer 23 2ND Peter Lucas   20 3RD Bill Bell #17 17
MATCH 9 - Skeet Agg. 1ST Rady Dyer 27 2ND Peter Lucas 26 3RD Kim Davis 25
MATCH 10 - Original 1ST Rady Dyer 24 2ND Tom Hart 20 3RD Estill Ator 17

Men's Daily Skeet
        Tuesday         Wednesday Thursday Friday         Saturday
1ST Peter Lucas 14 Kim Davis 16 Rady Dyer 16 Bill Bell         15
2ND Bill Bell           13 Tom Hart 14 Bill Bell 11 Alan Shourds 10
3RD John Culwell 13 Bill Bell 14 Aaron Hart 10 Mark Weger 6
Women' Daily
1ST     Becky Waterman 7
2ND
3RD
Doubles Daily
1ST Bill Bell 12         Peter Lucas 12 Kim Davis 11                                 Bob Neher 9
2ND Rady Dyer 12         Kim Davis 12 Bill Bell 12 Kim Davis 8         John Culwell 8
3RD John Culwell 6 Bill Bell 11 Tom Hart 8                                 Alan Shourds 7
Lo-Gun Daily
1ST Bill Bell 13 Tom Hart 14 Bob Neher 10                         Dusty Parker 10
2ND Alan Shourds 6
3RD
Flint Daily
1ST Bob Neher 12     Ted Thelen 7 Alan Shourds 7 Peter Lucas 8 Mark Weger 4
2ND Ted Thelen 10     Alan Shourds 6 Mark Weger 3 Ted Thelen 8
3RD Alan Shourds 8      Estill Ator 6 Mark Weger 3
Wilford Shaw Daily
1ST Bill Bell 9 Tom Hart 15     Kim Davis 15 Alan Shourds 7
2ND Bill Bell 14     Rady Dyer 13
3RD Bob Neher 11     John Culwell 8


2012 Results:

Trap Matches

Match 101, Western Championship-Nick Maas 47, Andy Larson 47, Dave Yuebanks 46.
Match 102, Flint Championship-Andy Larson 24, Morris Holloway 10. 
Match 103, Women’s-Yvonne Knight 10, Linda Yuebanks 10, Myrna Holloway 5. 
Match 104, Handicap-Kim Davis 15, Travis Dyer 15, Andy Larson 14. 
Match 108, Originals-Clark Sherwood 14, Travis Dyer 14, Dave Yuebanks 13. 
Match 201, Marge Mongan Women's Championship-Yvonne Knight 19, Linda Yuebanks 19, Myrna Holloway 8. 
Match 202, Junior’s Championship-Alyssa Dyer 4. 
Match 203, 10 Yard Trophy Shoot-Andy Larson 25, Dave Yuebanks 25, Kim Davis 25. 
Match 204, Women's-Yvonne Knight 12, Linda Yuebanks 11, Myrna Holloway 7. 
Match 205, Novice-Clark Sherwood 14, David McCaherty 8, Mary Dale 6. 
Match 206, Novice-No entries. 
Match 207, Novice-Yvonne Knight 9, Linda Yuebanks 8. 
Match 301, 10 Yard Championship-Travis Dyer 50, Andy Larson 48, Dave Yuebanks 46. 
Match 302, Old Timer’s-Kim Davis 15, Dave Yuebanks 15, Jerry Knight 15. 
Match 303, Flint-Andy Larson 14, Mark Weger 3. 
Match 304, 15 Birds-Andy Larson 15, Kim Davis 15, Travis Dyer 15. 
Match 305, Traditional Gun-Dave Yuebanks 15, Nick Maas 15, Tom Anderson 13. 
Match 306A, Black Powder Cartridge-Bill Bell 24, Travis Dyer 21, Andy Larson 20. 
Match 306B, Black Powder Cartridge-Bill Bell 19, Tom Hart 18, Richard Dale 17. 
Match 307, Flint-Andy Larson 13, Morris Holloway 10. 

Match 401, International-Nick Mass 20, Dave Yuebanks 19, Richard Dale 16.
Match 402, International-Peter Lucas 5, Estill Ator 3, Mark Weger 3. 
Match 403, International-Kim Davis 19, Travis Dyer 19, Rady Dyer 16. 

Women’s Prize-Linda Yuebanks 11, Yvonne Knight 6, Myrna Holloway 3, Suzy Larson 1, Mary Dale 1.

Skeet Matches

Match 1, 25-Bird Championship-Richard Dale 23, Rady Dyer 22, Bill Bell 20.
Match 2, Women’s Championship-No entries. 
Match 3, Doubles Championship-Rady Dyer 20, Kim Davis 19, Bill Bell 19. 
Match 4, Lo-Gun Championship-Richard Dale 19, Tom Hart 16, Peter Lucas 13. 
Match 5, Flint Championship-Richard Dale 9, Estill Ator 7, Mark Weger 7. 
Match 6, Wilford Shaw Championship-Bill Bell 21, Tom Hart 20, Richard Dale 18. 
Match 7, Junior Championship-No entries. 
Match 8A, Black Powder Cartridge-Bill Bell 24, Peter Lucas 21, Tom Hart 21. 
Match 8B, Black Powder Cartridge-Bill Bell 22, Peter Lucas 20, Rady Dyer 19. 
Match 9, Skeet Agg.-Rady Dyer 30, Peter Lucas 23, Kim Davis 20. 

Men’s Daily Qualifier-
Wednesday: Rady Dyer 16, Richard Dale 15, Kim Davis 14; 
Thursday: Bill Bell 15, Peter Lucas 14, Richard Dale 13; 
Saturday: Kim Davis 15, Travis Dyer 13, John Culwell 12. 

Women’s Daily Qualifier-Saturday: Linda Yeubanks 10.

Flint Daily Qualifier-
Wednesday: Richard Dale 12, Mark Weger 7, Peter Lucas 3; 
Thursday: Mark Weger 4, Richard Dale 12; 
Saturday: Estill Ator 8, Mark Weger 7. 

Doubles Daily Qualifier-
Wednesday: Bill Bell 11, Peter Lucas 11, Tom Hart 9; 
Thursday: Rady Dyer 12, Kim Davis 11, 
Richard Dale 8; Saturday: Tom Hart 11, Richard Dale 8, Peter Lucas 8.

Lo-Gun Daily Qualifier-Wednesday: Tom Hart 12, Richard Dale 10, Peter Lucas 9; Thursday: Bill Bell 10, Peter Lucas 8, Mark Weger 5; Saturday: Peter Lucas 9, Tom Hart 8, Dustin Parker 7.

Wilford Shaw Daily Qualifier-Wednesday: Bill Bell 16, Tom Hart 13, Richard Dale 7; Saturday: Kim Davis 16, Bill Bell 12.


 Here are the results for the 2011 trap events

SCORE PLACE NAME
Match 101 Western Championship, 50 birds at 16 yards
49 1st Andy Larson
44 2nd Rady Dyer
41 3rd Bill Cole

Match 102 Flint Championship, 25 birds at 16 yards
21 1st Andy Larson
18 2nd Bill Cole
14 3rd Morris Holloway

Match 103 Women's, 15 birds at 16 yards
14 1st Kathy Elliott
13 2nd Myrna Holloway
12 3rd Yvonne Knight

Match 104 Handicap, 15 birds at 20 yards
14 1st Andy Larson
13 2nd Will Elliott
13 3rd Kathy Elliott

Match 108 Originals, 15 birds at 10 yards
15 1st Bill Cole
14 2nd Will Elliott
14 3rd Tom Hart

Match 201 Marge Mongan Women’s Championship, 25 birds at 10 yards
24 1st Kathy Elliott
17 2nd Yvonne Knight
14 3rd Linda Yeubanks

Match 202 Junior Championship, 15 birds at 10 yards 
9 1st Alyssa Dyer
1 2nd Brianna Dyer

Match 203 10 Yard Trophy Shoot, 25 birds at 10 yards
25 1st Andy Larson
25 2nd Dave Yeubanks
24 3rd Kathy Elliott

Match 204 Women’s, 15 birds at 10 yards
13 1st Kathy Elliott
12 2nd Myrna Holloway
12 3rd Linda Yeubanks

Match 205 Novice, 15 birds at 10 yards 
14 1st Peter Lucas
12 2nd Mert Simmons
12 3rd Bob White

Match 206 Novice, 15 birds at 16 yards
10 1st Jim Emmert
7 2nd Mert Simmons
7 3rd Ron Parker

Match 207 Novice, 15 birds at 20 yards
12 1st Linda Yeubanks
10 2nd Yvonne Knight
9 3rd Morris Holloway

Match 301 10 Yard Championship, 50 birds at 10 yards.
50 1st Andy Larson
45 2nd Will Elliott
44 3rd Kathy Elliott

Match 302 Old Timer’s, 15 birds at 10 yards
15 1st Tom Hart
15 2nd Fay Elliott
15 3rd Frank Elzay

Match 303 Flint, 15 birds at 16 yards 
14 1st Andy Larson
9 2nd Bil Cole
9 3rd Jerry Knight

Match 304 15 birds at 16 yards
15 1st Andy Larson
15 2nd Dave Yeubanks
15 3rd Bill Cole

Match 305 Traditional Gun, 15 birds at 10 yards
15 1st Will Elliott
14 2nd Dave Yeubanks
14 3rd Dustin Parker

Match 306A Black Powder Cartridge, 25 birds at 16 yards
25 1st Frank Elzay
23 2nd John Culwell
20 3rd Bill Bell

Match 306BBlack Powder Cartridge, 25 birds at 16 yards
22 1st Frank Elzay
19 2nd Will Elliott
18 3rd Tom Hart

Match 307 Flint, 15 birds at 10 yards 
15 1st Andy Larson
11 2nd Frank Elzay
9 3rd Morris Holloway


The results from Skeet Events for 2011 are as follows:

Men's Championship    
1ST Rady Dyer 24
2ND Peter Lucas 20
3RD Richard Dale 19
     
Women's Championship    
1ST Linda Yeubanks 6
2nd Yvonne Knight 5

Doubles Championship

1ST Bill Bell 17
2ND Rady Dyer 16
3RD Kim Davis 15
     
Lo-Gun Championship

1ST Tom Hart 21
2ND Richard Dale 19
3RD Bill Bell 17
     
Flint Championship

1ST Richard Dale 13
2ND Jim Synder 8
3RD Estill Ator 7
     
Wilford Shaw Champ.

1ST Richard Dale 22
2ND Tom Hart 20
3RD Bill Bell 17
     
     
MATCH 8A (Black Powder Cartridge)
   
1ST Richard Dale 22
2ND Bill Bell 20
3RD Rady Dyer 19
     
MATCH 8B (Black Powder Cartridge)    
1ST Rady Dyer 22
2ND Bill Bell 21
3RD Tom Hart 19
     
MATCH 9 - Skeet Agg.    
1ST Rady Dyer 27
2ND Richard Dale 26
3RD Peter Lucas 21

The Black Powder Cartridge events are open to any gun with exposed hammers or Damascus steel barrels.  The cartridges must be loaded with black powder or an approved substitute.

    See the NMLRA website for more details.  http://www.nmlra.org/shoots.asp

    Pictures from the 2010 and 2011 National Western Shoot are can be found in the Gallery section of this site.  In addition, an Article has been posted about a first time shooters experience at the Western Nationals.

    Here are the results from the 2010 Shoot:

Trap Matches
  • Western Championship-Andy Larson 47, Will Elliott 47, Kathy Elliott 43.
  • Flint Championship-Andy Larson 18, Bill Cole 16, Morris Holloway 12.
  • Daily Trap Aggregate-Kathy Elliott 14, Linda Yeubanks 11, Myrna Holloway 9.
  • Handicap-Tom Hart 14, Kathy Elliott 14, Andy Larson 14.
  • Originals-Bill Cole 15, Will Elliott 14, Rady Dyer 13.
  • Women's Championship-Kathy Elliott 21, Myrna Holloway 19, Linda Yeubanks 14.
  • Junior’s Championship-No entries.
  • 10 Yard Trophy Shoot-Will Elliott 25, Andy Larson 25, Rady Dyer 24.
  • Women's-Kathy Elliott 15, Myrna Holloway 11, Yvonne Knight 10.
  • Novice-Jerry Knight 14, Yvonne Knight 10, Bob White 10.
  • Novice-Jerry Knight 9, Yvonne Knight 8, Dave Anderson 7.
  • Novice-Myrna Holloway 9, Morris Holloway 7, Jerry Knight 6.
  • 10 Yard Championship-Andy Larson 49, Will Elliott 48, Kathy Elliott 48.
  • Old Timer’s-Tom Hart 15, Fay Elliott 15, Dave Yeubanks 14.
  • Flint-Andy Larson 15, Bill Cole 7, Estill Ator 6.
  • 25 Birds-Andy Larson 15, Bill Cole 15, Fay Elliott 15.
  • Traditional Gun-Dave Yeubanks 15, Will Elliott 13, Dustin Parker 13.
  • Black Powder Cartridge-Bill Bell 21, Dave Yeubanks 21, Tom Hart 20.
  • Black Powder Cartridge-Rady Dyer 22, Dave Yeubanks 20, Bill Bell 19.
  • Flint-Andy Larson 15, Estill Ator 7, Morris Holloway 6.
Skeet Matches'
  • 25-Bird Championship-Will Elliott 22, Bill Bell 21, Rady Dyer 19.
  • Women’s Championship-Linda Yeubanks 7.
  • Doubles Championship-Will Elliott 16, Bill Bell 16, Dave Anderson 16.
  • Lo-Gun Championship-Bill Bell 21, Peter Lucas 18, Tom Hart 17.
  • Flint Championship-Estill Ator 7, Mark Weger 5.
  • Wilford Shaw Championship-Bill Bell 23, Tom Hart 15, Estill Ator 10.
  • Junior Championship-No entries.
  • Black Powder Cartridge-Bill Bell 23, Rady Dyer 21, Joe Ed 18.
  • Black Powder Cartridge-Rady Dyer 21, Bill Bell 21, Peter Lucas 16.
  • Skeet Agg.-Rady Dyer 25, Tom Hart 27, Estill Ator 17.
  • Men’s Daily Qualifier-Wednesday: Tom Hart 13, Rady Dyer 12, Bill Bell 11; Thursday: Dustin Parker 14, John Culwell 13, Will Elliott 13; Friday: Bill Bell 14, Estil Ator 11, John Culwell 11; Saturday: Brad Rinestone 12, Dave Anderson 11, Peter Lucas 10.
  • Women’s Daily Qualifier-Thursday: Linda Yeubanks 7.
  • Flint Daily Qualifier-Thursday: Estil Ator 8; Friday: Mark Weger 6, Estil Ator 9;Saturday: Mark Weger 6.
  • Doubles Daily Qualifier-Thursday: Tom Hart 11, Andy Larson 10, Will Elliott 9; Friday: Rady Dyer 11, Bill Bell 9, Peter Lucas 8; Saturday: Will Elliott 9, Dave Anderson 6, Mark Weger 2.
  • Lo-Gun Daily Qualifier-Wednesday: Tom Hart 12, Peter Lucas 7; Thursday: Bill Bell 12; Friday: Dustin Parker 11, Peter Lucas 8; Saturday: Mark Weger 5. Wilford Shaw Daily Qualifier-Wednesday: Bill Bell 15, Tom Hart 12; Thursday: Bill Cole 7; Saturday: Estil Ator 13.
  • Junior’s Daily Qualifier-No entries.


Ċ
Peter Lucas,
Feb 6, 2013, 12:52 PM
Comments